Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aktualności

Konferencja „Dziecko z FAS/FASD – kontekst medyczny, psychologiczny i społeczny"

Konferencja „Dziecko z FAS/FASD – kontekst medyczny, psychologiczny i społeczny"

 

Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Malborku serdecznie zaprasza do udziału
w konferencji pt. „Dziecko z FAS/FASD – kontekst medyczny, psychologiczny i społeczny", która odbędzie się dnia 20.12.2016 r. o godz. 10.00 w Sali konferencyjnej Szkoły Łacińskiej Centrum Kultury i Edukacji w Malborku.

Tematyka konferencji będzie dotyczyła Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS), czyli fizycznych i umysłowych zaburzeń występujących u dzieci, których matki spożywały w okresie ciąży alkohol. Mogą się one wyrażać jako anomalie rozwojowe, upośledzenie umysłowe, dysfunkcje mózgu, problemy w uczeniu się, zaburzenia psychologiczne.

Adresatami konferencji są pedagodzy, psycholodzy, nauczyciele, pracownicy opieki społecznej, policji, kuratorzy sądowi, rodziny zastępcze oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką.

 

Harmonogram konferencji:

- Problemy zdrowotne, szkolne i wychowawcze u dzieci matek pijących alkohol w ciąży

Dr n.med. Krzysztof Liszcz - lekarz medycyny, psychiatra, absolwent Wojskowej Akademii Medycznej
w Łodzi, doktorant łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
w Toruniu.
Od roku 2002 roku zaangażowany w działania wpierające rodziców zastępczych i adopcyjnych oraz w rozwiązywanie problemów związanych ze szkodami poalkoholowymi u dzieci (FASD). Ojciec adopcyjny i zastępczy czworga dzieci, założyciel Pracowni Edukacyjnej – Aksjomat.

- prezentacja filmu pt. "Wieczne dziecko"

- Codzienność dziecka z FAS/FASD - oczekiwania i realia

mgr inż. Alicja Wiaduch - Wiceprezes Fundacji FASCYNACJE, żona, matka czterech córek, a od lutego 2004 roku rodzic zastępczy dwójki dzieci z FAS.

- Interdyscyplinarny system pomocy dziecku z FASD i jego rodzinie

Dr hab. Małgorzata Stopikowska, prof. ndzw. Ateneum – Wiceprzewodnicząca Rady Programowej Fundacji FASCYNACJE – Kierownik Katedry Nauk o Rodzinie na Wydziale Studiów Edukacyjnych Ateneum – Szkoły Wyższej w Gdańsku, pedagog, wykładowca. Autorka koncepcji zorganizowania interdyscyplinarnej, systemowej, zintegrowanej i kompleksowej pomocy dla dziecka z FASD i jego rodziny; autorka koncepcji Centrum Diagnozy, Terapii, Edukacji i Profilaktyki FASD.