UNPLUGGED szkolny program profilaktyczny
Centrum Profilaktyki Uzależnień w Malborku oferuje nowy program profilaktyczny – UNPLUGGED. Program Unplugged jest szkolnym programem profilaktyki uniwersalnej, adresowanym do młodzieży w wieku 12-14 lat. Program jest realizowany w klasach szkolnych, w formie 12 jednogodzinnych zajęć lekcyjnych oraz 3 spotkań dla rodziców uczniów uczestniczących w programie.
Cel programu
- ograniczenie inicjowania używania substancji psychoaktywnych – tytoniu, alkoholu, narkotyków
- ograniczenie rozwoju intensywności używania, tj. przejścia od fazy używania eksperymentalnego do fazy używania problemowego
Szkoły to odpowiednie miejsca do realizacji programu zapobiegania zażywaniu alkoholu, nielegalnych narkotyków i tytoniu. Najważniejszym powodem jest to, że szkoły oferują najbardziej systematyczny i wydajny sposób na dotarcie do znacznej liczby uczniów każdego roku. Po drugie, personel szkolny może dotrzeć do ludzi w młodym wieku zanim wyrobią sobie poglądy na temat używek. W końcu, ogólne programy szkolne same w sobie można wykorzystać jako część podejścia prewencyjnego, na przykład, pozytywny klimat w szkole jest czynnikiem chroniącym przed nadużywaniem używek.
Unplugged został przetestowany po raz pierwszy w roku szkolnym 2004/2005. Program zrealizowano w 77 szkołach, natomiast jego skuteczność zbadano w odniesieniu do 64 szkół kontrolnych. W ankietach naturalnie pytano o używanie substancji psychoaktywnych przed i po udziale w programie. Pojawiły się również pytania o umiejętności osobiste i społeczne oraz inne cechy indywidualne i rodzinne. Analiza ankiet pokazała, że program charakteryzuje się wysoką skutecznością oddziaływań profilaktycznych, takich jak 28% ograniczenie upijania się w bliskiej przeszłości, 23% ograniczenie palenia pochodnych konopi i 30% ograniczenie codziennego palenia tytoniu.
DROGI NAUCZYCIELU,
Niniejszy program dla szkół zapewnia Ci instrumenty do pracy nad wpływami społecznymi, umiejętnościami życiowymi oraz zapobieganiem stosowania używek, w starannie opracowanym zestawie dwunastu lekcji. Program zawiera komponent rodzicielski, mający na celu zapewnienie rodzicom uczniów narzędzi edukacyjnych wspierających prewencję szkolną poprzez spotkania. Generalnie rzecz biorąc rodzicom brakuje wiedzy na temat używek, ale również pewności, co do ich własnej postawy względem zażywania używek.